Projekt dofinansowała Fundacja mBanku

W szkole realizowane są działania projektu „Świat Matematyki”

Adresaci działań – uczniowie klas 4-6

Warunkiem udziału w projekcie jest wypełnienie formularza deklaracji uczestnictwa, zgody na udział w projekcie podpisanej przez rodziców/prawnych opiekunów ucznia oraz oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Jest to jeden ze zwycięskich projektów ramach V edycji konkursu organizowanego przez Fundację mBanku.

mPotęga to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród młodych ludzi i pokazuje im, że matematyka to super przygoda i przydatna w codziennym życiu umiejętność.

Realizacja działań rozpoczyna się we wrześniu i trwa do grudnia. Bezpośrednimi odbiorcami jest grupa 20 uczniów z klas 4 -6 natomiast pośrednimi wszyscy uczniowie szkoły. W trakcie trzech miesięcy 3 zrealizowane zostaną min zadania:

A) zajęcia terenowe:
Sport to też matematyka, zajęcia wyjazdowe: Obserwatorium Astronomiczne w Koszalinie, Zachodniopomorski Festiwal Nauki w Politechnice Koszalińskiej zwiedzanie pracowni i laboratoriów

B) zajęcia na terenie szkoły

Konkursy
- Gry matematyczne min.: Krzyżówki matematyczne, Wykreślani, Układanki, Arytmograf, w postaci stolików zadaniowych – uczniowie wraz z rodzicami wykonują kolejne zadania
- Kody QR – odczytywanie zakodowanych informacji i wykonywanie zadań
- Quiz matematyczny przy wykorzystaniu programu Response (przy użyciu pilotów)
- Konkurs fotograficzny ,,Matematyka w obiektywie”
- Mistrz Tabliczki Mnożenia dla klas IV-VI – zadania przygotowuje grupa bezpośrednia
- Ja to wiem! – pytania z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych
- Międzyszkolny konkurs Matematyczny Jak to wyjaśnisz?
- Konkurs plastyczny „Matematyka jest wszędzie”

Prezentacje samodzielnie wykonane przez uczniów
- Paradoksy w matematyce
- Matematyka wokół nas

Rozgrywki sportowo-matematyczne z udziałem rodziców i zaproszonych gości.

PAŹDZIERNIK

Matematyka w terenie – uczniowie za pomocą różnych miarek min.: koła do odmierzania odległości mierzyli różne części boiska szkolnego. Następnie za pomocą stoperów odmierzyli czas w jakim te długości pokonają, aby policzyć prędkość z jaką się poruszali.

W czasie wyjazdu do Obserwatorium Astronomicznego w Koszalinie młodzież poznała wielkości w kosmosie i porównywała odległości od Ziemi do poszczególnych obiektów we wszechświecie.

Wśród finalistów konkursów klasowych wyłonieni zostali Mistrzowie Tabliczki Mnożeni.

W trakcie OR-owych uczniowie za pomocą aplikacji zainstalowanych na swoich telefonach odczytywali i rozwiązywali ukryte pod postacią kodów QR zadania z matematyki i przyrody.

Uczniowie klas szóstych potwierdzili wszechobecność matematyki w naszym życiu w trakcie prezentacji multimedialnej Matematyka wokół nas, którą przedstawili swoim kolegom na lekcjach matematyki.

WRZESIEŃ

17.09.2018 roku w naszej szkole nastąpiło uroczyste rozpoczęcie projektu dofinansowanego przez Fundację mBanku - Świat Matematyki. Brali w nim udział wszyscy uczniowie klas 4-6, nauczyciele, dyrekcja. Przedstawiony został harmonogram działań i grupa projektowa, ciekawostki matematyczne, rozwiązywano wspólnie rebusy matematyczne. 27 września gościliśmy na Festiwalu Nauki na Politechnice Koszalińskiej. Uczniowie brali czynny udział w wykładach i prezentacjach. Dużo emocji wzbudził także pokaz świateł laserowych z efektami specjalnymi. Był to dla wszystkich pierwszy wyjazd na uczelnię wyższą (ale nie ostatni). Ostatni piątek września to obchody w naszej szkole Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Tego dnia uczniowie wysłuchali wierszy i rymowanek matematycznych oraz mieli możliwość zdobycia certyfikatu Eksperta Tabliczki Mnożenia wykonując poprawne obliczenia.

link do prezentacji: https://gopro.com/v/mKn51EZ720Pb

deklaracja / klauzula informacyjna