• Szkoła Podstawowa nr 5 • im. Wł. Broniewskiego • ul. Kołobrzeska 23 • 78 - 200 Białogard • www.sp5bialogard.pl • email.:szkola@sp5bialogard.pl •
  menu

Strona główna

Patron

Historia

Kadra pedagogiczna

Samorząd Uczniowski

Biblioteka

Pedagog szkolny

Osiągnięcia/laureaci

Wydarzenia

Plan zajęć

Zajęcia pozalekcyjne

Wykaz podręczników

Galeria

Uczniowie

RADA RODZICÓW [więcej...]

DZIENNIK - Librus

  kontakt

Szkoła Podstawowa nr 5
ul. Kołobrzeska 23
78-200 Białogard

tel. 094 3127808
      094 3119179
fax: 094 3127808

   szkola@sp5bialogard.pl

       

 

 

 

GALERIA

rok szkolny 2014/2015

BIAŁOGARDZKA „PIĄTKA” POZNAJE EUROPĘ – OD KUCHNI!

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 w Białogardzie mają możliwość jeszcze bliżej poznać zwyczaje, tradycje krajów europejskich. Tym razem od kuchni – w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Od października w szkole organizowane są tzw. obiady tematyczne. Pomysłodawczynią tej akcji jest p. Aleksandra Rudzińska – ajentka szkolnej stołówki. W każdy ostatni wtorek miesiąca na stołach zagoszczą potrawy wywodzące się z różnych krajów europejskich.

Pierwszy z takich tematycznych obiadów poświęcony był kuchni naszych zachodnich sąsiadów. W tym dniu stołówka prezentowała się niezwykle: na stołach postawiono małe flagi Niemiec, z serwetek w kolorach żółtym, czerwonym i czarnym ułożone zostały piękne rozety. Na mapie, zawieszonej na ścianie, przyklejona została flaga Niemiec – tak, aby każdy uczeń (nawet ten najmłodszy) wiedział, skąd pochodzą spożywane potrawy. Przy okienku przyklejono w napis w języku niemieckim GUTET APPETIT (smacznego).

Menu składało się z trzech dań. Na pierwsze kuchnia zaserwowała zupę kartoflankę, na drugie – klopsiki po berlińsku z sałatką ziemniaczaną, na deser – pudding z sokiem. Aby obiad przebiegał w przyjemnej atmosferze, w stołówce podczas posiłku rozbrzmiewała niemiecka muzyka ludowa.

Dzieciom bardzo spodobał się nowy pomysł. Dzięki tej inicjatywie mają możliwość poznać potrawy z różnych krajów, porównać ich „smaki” – a być może także docenić naszą polską kuchnię.

   

Strona główna Patron Historia Kadra pedagogiczna Samorząd Uczniowski Biblioteka Pedagog szkolny

Osiągnięcia Wydarzenia Plan zajęć Zajęcia pozalekcyjne Wykaz podręczników Galeria